Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Teknosa Trend Dönüş Sinyalleri

Mazisi çok eskilere dayanmayan kağıdın geçmişine şöyle bir bakalım. Hisse 7 seviyelerinden 2012 yılında işlemlere başladı. 2012 yılı sonuna kadar yatay ilerledikten sonra 2013 yılında %100’lere varan değer artışı ile 13.68 ‘de tarihi zirvesini gördü.  2013 yılının son çeyreğinden beri ayı piyasasının içerisinde bulunuyor. Geçtiğimiz yıl aynı tarihlerde tarihi dip seviyesi olan 2.97’ye kadar ayı piyasası seyrini sürdürdü. Son 2 yılda düşüş trendi görülen hissede 2017 yılı itibari ile yukarı yönlü bir hareket başladığı göze çarpıyor.

Yukarı yönlü hareket, son 11 ayda yatırımcıların yaklaşık %120 gibi önemli bir kar yapmasını da sağladı. Peki trend çizgisindeki bu değişim ana trend için gerçekten bir dönüş sinyali mi yoksa yalancı bir bahar mı? Her iki olasılıkta mümkün. Ancak bazı ip uçları da yok değil. Gelin şimdi hissedeki fiyat hareketlerine yakından bakalım.

Tarihi dip seviyesi sonrası fiyat grafiği 3 zirve gerçekleştirmiş durumda. Zirve sonrası düşüşlerde ise dip seviyelerinin bir önceki dip seviyesinin üzerinde kaldığı gözlemleniyor. Temmuz ayına kadar güçlü çizginin devam ettiğini ancak sonrasında gelen satışlar ile geri çekilme yaşandığını; zirve denemelerinin ise başarısız kalıp hep daha aşağıda gerçekleştiğini dolayısı ile temmuz ayına kadar ki tablonun bir anlamda yansımasını gördüğümüzü söyleyebiliriz. Ancak grafiği daha geniş perspektifte okuduğumuzda genişleyen bir yapı dikkatimizi çekiyor. Alsında alt ve üst band arasında genişleyerek ilerleyen bir fiyat grafiği görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda fiyat grafiğinin yükselen ve genişleyerek ilerleyen band arasında kaldığı sürece olumlu seyrinin devam edeceğini, ancak band içerisindeki dalgalanmaların gerçekleşebileceğini düşünebiliriz.

Öte yandan, kanal içerisindeki düşüş seviyelerinden gerçekleşen kırmızı direnç kanalının geçilmesi ise ilerleyişin sürmesi açısından önem arz ediyor. Diğer bir deyişle, bu kanal geçilmediği sürece hissedeki pozisyonları artırmak çok sağlıklı olmayacaktır.

Grafiğin ilerleyişi ile alt kanal bandı ve kırmızı ile belirttiğimiz direnç bandı arasında sıkışabileceği; hareketlerdeki fiyat aralığının da daralan alanla birlikte sığlaşacağı ihtimalini düşünerek kısa vadeli alım satım işlemlerinin çok gerçekçi olmayacağını düşünebiliriz.

Fiyat hareketlerinin yıl boyunca oluşturduğu ve bizim genişleyen kanal olarak okuduğumuz formasyon ise fiyat grafiği önünde önemli bir potansiyeli barındırmakta olduğunu söyleyebiliriz. Kanal alt bandına değerek dönüş yapan grafik kırmızı ile belirttiğimiz direnç kanalını yukarı yönlü kırması ile formasyonu tamamlamak ve ilerleyişini sürdürmek üzere kanal üst bandına doğru ilerleyişine başlaması ve son zirvesi olan 6.50 seviyelerine ulaşması kuvvetli bir olasılık olarak durmaktadır. 6.50 seviyelerinin de geçilmesi ile kanal üst bandına doğru ilerleyiş devam ede rek yeni zirveler denenebilir ve kanal üst bandının geçtiği seviyeler test edilebilir. Bu açıdan bakıldığında ise tarihi zirvenin tekrar etme olasılığı da pozitif senaryonun içerisindedir. Öncelikle 4.87, sonrasında ise 5.30 seviyelerinin hacimle geçilmesi pozitif senaryonun gerçekleşme ihtimalini kuvvetlendiren işaretler olarak okunabilir.

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme