Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

TAŞINMAZ MÜLKİYETİNİN KONUSU

tapuTaşınmaz mülkiyeti tarih boyunca insan hayatının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ticari hayatı ve sosyal hayatı doğrudan ilgilendiren bir konu olarak taşınmazlarla ilgili kayıtların tutulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Tarihi geçmişi 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Ülkemizde ise Osmanlı İmparatorluğu çeşitli nizamnamelerle mülkiyet kayıtları oluşturma yoluna gitmiş, Cumhuriyet döneminde de çıkarılan yasalarla son halini almıştır. Tapu siciline taşınmaz olarak kaydedilecek taşınmazlar mülkiyetinin konusunu oluşturmakta ve Türk Medeni Kanunu çerçevesinde düzen bulmaktadır.

Medeni kanunun 704. Maddesine göre;

Taşınmazlar:

  1. Arazi
  2. Tapu kütüğünde ayrı sayfaya kaydedilen bağımsız ve sürekli haklar
  3. Kat mülkiyeti kütüğünde kayıtlı bağımsız bölümlerdir

Arazi:

Sınırları hukuki ve geometrik olarak belirlenmiş toprak parçası

Bağımsız ve sürekli hakların tapu kütüğüne kayıt edilmesi sırasında şu kriterler göz önünde bulundurulur:

  1. İrtifak hakkı mevcut olması. İrtifak hakkının bağımsız olması, tasarrufları sınırlandıran bir durumun söz konusu olmaması
  2. Süresiz olması , değil ise en az 30 yıl süreli olması
  3. Hak sahibinin yazılı talepte bulunması

Taşınmaz olarak tescil edilen haklar, devredilebilir ve mirasçılara geçebilir.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme