Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Kredi Derecelendirme Kuruluşları ve Notları

Hatırlayacağınız üzere Türkiye’nin kredi notu Fitch, Standard&Poor’s ve Moody’s tarafından düşürülmüştü. Not değerlendirmeleri arasında en kötüsü Standard&Poor’s tarafından yapıldı.

Yakın gelecekte kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri ne yönde olur? Bu sorunun cevabını şimdiden vermek güç. Bu sorunun cevabını diğer yazılarda ararız; gelin şu notların anlamına yakından bir bakalım.

 

Fitch Derecelendirme

1913 yılında John Knowles Fitch tarafından dünya piyasasının kalbi olan New York’ da kuruldu. Başlangıçta finansal istatistikleri yayınlayan kuruluş, şuan bilinen “AAA” dan “D” ye kadar olan not skalasını geliştirdi. Dünya genelinde 50’den fazla ofisi ile ülke ve kurumlarını yakından izleyerek yatırımcıların talep ettiği verileri sağlamakta.

 

Kurumun uzun vadeli notları :

En yüksek not AAA
Yüksek dereceli notlar AA+, AA, AA-
Üst orta sınıf notlar A+, A, A-
Alt orta sınıf notlar BBB+, BBB, BBB-
Yatırım yapılamaz notlar BB+, BB, BB-“
Aşırı spekülatif piyasa notu B+, B, B-
İflasa yakın piyasa notu CCC
İflas DDD, DD, D

 

 

Satndard & Poor’s Derecelendirme

1941 yılında Standard istatistik ve Poor’s yayıncılık birleşerek bugünkü Satandard & Poor’s derecelendirme kuruluşunu kuruyorlar. Kuruluşun ilk yöneticisi Clayton A. Penhale’ dir. Bugün Standar & Poor’s dünya genelinde 23 ofise sahip. Doğru yatırım kararı vermek isteyen kuruluşlara çözüm üretmekte.

 

Kurumun uzun vadeli notları:

En yüksek not AAA
Yüksek dereceli notlar AA+, AA, AA-
Üst orta sınıf notlar A+, A, A-
Alt orta sınıf notlar BBB+, BBB, BBB-
Yatırım yapılamaz notlar BB+, BB, BB-“
Aşırı spekülatif piyasa notu B+, B, B-
Önemli riskler bulunduran piyasa notu CCC+
Çok büyük ölçüde spekülatif piyasa notu CCC
İflasa yakın piyasa notu CCC-, CC, C
İflas D

 

 

Moody’s Derecelendirme

1900 yılında John Moody tarafından kuruldu. Kuruluşun yayınladığı Moody’s Manual olarak da bilinen yayın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok sayıda hisse senedi, hazine ve özel kuruluş kağıtları hakkında bilgi ve istatistiksel veriler içermekteydi. 1909 yılında başladığı derecelendirme işine 110 ülke ve kuruluşlarını derecelendirerek devam ediyor.

 

Kurumun uzun vadeli notları:

En yüksek not Aaa
Yüksek dereceli notlar Aa1, Aa2, Aa3
Üst orta sınıf notlar A1, A2, A3
Alt orta sınıf notlar Baa1, Baa2, Baa3
Yatırım yapılamaz notlar Ba1, Ba2, Ba3
Aşırı spekülatif piyasa notu B1, B2, B3
Önemli riskler bulunduran piyasa notu Caa1
Çok büyük ölçüde spekülatif piyasa notu Caa2
İflasa yakın piyasa notu Caa3, Ca
İflas C

 

Kaynak: Mooy’s, Standard & Poor’s, Fitch

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme