Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Kentsel Dönüşümde Bilinmesi Gerekenler

Riskli Yapı

Riskli Yapı

Kentsel Dönüşüm Adımları

Ülkemizde 14 milyonun üzerinde yapı bulunmakta. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mevcut yapı stokunun yaklaşık %30’ luk kısmının ise depreme karşı dayanıksız olduğu tahmin edilmektedir. Olası bir depremde can ve mal kaybının en aza indirilmesi için yapıların dönüşümünün zorunlu görülmesi nedeni ile süreci teşvik edici bir kanun hazırlandı. 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” . Tüm dönüşüm işlemleri bu kanun ve ilgili yönetmelikler kapsamında gerçekleştiriliyor. Kanun kapsamında yapılması gereken işlemler neler diye baktığımızda karşımıza çıkan adımlar şöyle:

Kentsel Dönüşüm Adımları
1. Yapının bulunduğu belediyeye müracaat edilerek yapıya ait statik ve mimari proje temin edilir.
2. Temin edilen projeler, tapu ve nüfus cüzdanı fotokopisi ve Tapu Müdürlüğünden alınmış kat maliklerini gösterir liste ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli yapı tespitinde yetkili kamu ya da özel kuruluşlara başvurulması.
3. Yapılan çalışmalar sonucunda riskli yapı olduğu tespit edilen yapı, tespiti yapan kuruluş tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilir. Tapu Müdürlüğüne de riskli yapı şerhinin konması için bildirimde bulunulur.
4. Tapu Müdürlüğü kat maliklerine tebligat yaparak riskli yapı tespitini bildirir. Kat malikleri 15 gün içinde riskli yapı tespitine itiraz edebilir. Aksi taktirde yapının 60 gün içinde yapının boşaltım ve yıkım işleminin tamamlanması gerekir.
5. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından riskli yapının yıkımının tamamlanıp tamamlanmadığı yerinde kontrol edilir. Eğer yapı malikleri tarafından yıkılmamış ise idarece yıkılacağı belirtilerek 30 günlük ek süre verilir. Süre sonunda yıkılmayan yapılar mülki idarece yıktırılır. Yıkım masrafları dönüşüm projeleri hesabından karşılanır. Tapu Müdürlüğü arsa payları üzerine masrafların karşılığında müşterek ipotek belirtmesinde bulunur ve Bakanlığa ve hak sahiplerine bilgi verir.
6. Yöneticinin veya kat maliklerinin 1/3’ nün istemi ile kat malikleri kurulu toplantıya çağırılır. Öncelikle riskli yapının değeri SPK tarafından lisanslı gayrimenkul değerleme firmalara tespit ettirilir. Bu değer doğrultusunda oy birliği ile anlaşma yoluna gidilir. Aksi durumda 2/3 çoğunluk ile karar alınır. Bu karar tutanakla tespit edilir ve kat maliklerinin imzası alınır. Bu karar toplantıya katılmayanlara noter kanalı ile tebliğ edilir. 15 gün içinde kabul edilmeyen karar Bakanlıkça yapılan değer tespiti üzerinden diğer kat maliklerine açık artırma usulü ile satışa çıkarılır. Satış gerçekleşmediği durumda satışa çıkarılan paylar Hazine adına resen tapuda tescil edilir.
7. Uygulamaya geçilir. Müteahhit firma tarafından yeni yapının projelendirilmesi ve yapı süreci başlar.

Kentsel Dönüşümde Sağlanan Destekler

1. Faiz desteği
2. Kira yardımı
Riskli yapılarda kira yardımı 18 ay boyunca 600TL ‘dir. Bu rakam 2015 yılı için 735 TL olarak güncellenmiştir. Desteklerden bir tanesi kullanılabilir. Faiz desteğinden yararlananlar kira yardımından, kira yardımından yararlananlar faiz desteğinden yararlanamazlar.

 

Kira Yardımı Başvurusunda Gerekli Belgeler
1. Gerekçeli başvuru dilekçesi
2. Malikin nüfus cüzdan fotokopisi
3. İdarece onaylı riskli yapı tespit raporu
4. Tapu ve bağımsız bölümü gösteriri emlak beyannamesi
5. Riskli yapı tespit raporundaki adres ile uyumlu son 3 aylık malik adına kayıtlı fatura ( su, elektrik, doğal gaz vb.)
6. Yıkılan yapılar formu
7. Nüfus ve vatandaşlık Müdürlüğünden alınmış yıkılan adreste oturduğunu ve yeni adresini gösteren adres bilgilisi formu
8. Hak sahibine ait T.C. Ziraat Bankası vadesiz hesap cüzdanı fotokopisi
Kira yardımı için önemli şart kentsel dönüşüme başlanan konutta ikamet ediliyor olmasıdır.

 

İllere Göre 2015 Kira Yardımları

İl KiraYardımı (TL)
İstanbul, Ankara, İzmir 735
Adana, Antalya, Bursa, Konya 690
Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van 635
Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman 575
Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak,Osmaniye, Düzce 515
Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova,Karabük, Kilis 455

 

 

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme