Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Kamulaştırmada Pazarlık Nasıl Yapılır?

Kamulaştırma, kamu yararının gerektirdiği hallerde, şahıs ya da tüzel kurumların mülkiyetinde bulunan taşınmazların malik ya da maliklerin rızası aranmaksızın kamuya devredilmesi işlemidir.

Kamulaştırmada pazarlık nasıl yapılır?

Kamulaştırmada pazarlık nasıl yapılır?

Kamulaştırma işleminin yasal dayanağı 4650 sayılı kanun ile değişik 2942 sayılı kamulaştırma kanunudur. Kamulaştırma kanunu ile kamulaştırma işleminin usul ve esasları diğer bir deyişle ne şartlarda  ve nasıl yapılacağının esasları belirlenmiştir. Bu çerçevede özel mülkiyete konu bir taşınmazın tamamına el konulması  ya da üzerinde devlet kurumları lehine irtifak hakkı tesisi şeklinde de olabilir.

Devlet idaresine bağlı kurumlar, kanundan doğan kamusal görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duydukları taşınmazları ve irtifak haklarını kamulaştırma bedelini hak sahiplerine peşin ödemek koşulu ile bünyelerine katabilirler. Burada iki önemli husus var:

  • Kamu kurumunun yeterli ödeneğe sahip olması
  • Kamulaştırılan taşınmazın amacı için kullanılması gereği

Kamulaştırmadan önce ise:

  • Taşınmazın durumunun tespiti için sınırını, alanını ve cinsini belirlemek için ölçekli planı yapılır.
  • Taşınmazın maliklerinin tespiti için tapu kaydı ve vergi kayıtları üzerinde araştırmalar yapılır.
  • Devlet kurumunun talebi doğrultusunda, taşınmazın vergi beyan ve değeri ilgili vergi dairesi tarafından sunulur.
  • Kamulaştırma kesin kararı taşınmazın bağlı olduğu tapu müdürlüğüne bildirilerek tapu siciline şerh konması sağlanır. Ancak 6 ay içerisinde taşınmazın devlet kurumuna tescili isteğini bildirir mahkeme belgesinin sunulması gerekir. Aksi halde tapu müdürlüğünün konan şerhi resen silmesi gerekmektedir.

Satın alma ise öncelikle uygulanan yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Kamulaştırmayı yapacak olan devlet kurumu, oluşturduğu kıymet takdir komisyonu ile taşınmazın değer tespitini yapar ve bu değer üzerinden uygun gördüğü fiyatı resmi olarak malike teklif etmek yoluyla taşınmazın devri için anlaşma yoluna gidebilir. Burada fiyatı belirleyici husus kıymet takdir komisyonunun belirlediği değerin üzerinde bir fiyatın ödenememesidir. Taşınmaz sahibi, kamu kurumunun elinde bulundurduğu taşınmazlardan da kamulaştırma bedeline karşılık olarak eşdeğerdeki bir taşınmazı talep edebilir, bunu yapılan pazarlıkta önerebilir.  Pazarlık sonucunda bir anlaşma olması durumunda karar hazırlanan bir tutanakla tespit edilir ve tarafların imzası alınır. Hazırlanan tutanakta taşınmazın tüm vasıfları ve kamulaştırma badeli de kayıt altına alınır. Bu aşamadan sonra kamu idaresinin anlaşmaya esas kamulaştırma bedelini 45 gün için de ödemeye hazır hale getirerek, tapu da devir işlemi için maliki bilgilendirir. Tapuda devir sonrası kamulaştırma bedeli malike ödenir.  Pazarlıkla sonuca ulaşılmaması durumunda ise kamu idaresi taşınmazın bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesine müracaat ederek kamulaştırma bedelinin tespiti ve idare adına tescilini talep etme yoluna gider.

Taşınmaz malikinin kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda, kamulaştırma bedeline karşı da adli yargıda düzelim davası açma hakkı bulunmaktadır.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme