Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

İŞCTR Ralli Devam Ediyor

İşC ile ilgili olarak yazdığımız bir önceki yazıda İşC ‘nin içinde bulunduğu trend ve 10 yıllık hareketlerini kaleme almıştık. Yazımızın son bölümünde “ana trend kanalı içerisinde aşağı ve yukarı yönlü hareketler olsa da, trend kanalı yükselerek yoluna devam ediyor. Orta vade de ise, fiyat grafiği 9 ve 21 günlük ortalamaların üzerinde seyrettiği sürece, kanal üst bandına doğru hareketine devam etmesini bekleyebiliriz. Bu tırmanışın 6.15 seviyesine ilerleyişi olasıdır. Ancak bir ralliden söz etmek için yükselişin bu seviyeyi kırması ve hacimle desteklenmesi gerektiğini de hatırlatmak gerekir. Bu durumda ise, 7.10 seviyesini izliyor olacağız. Zira bir önceki zirve bu noktada gerçekleşti. Bu noktanın geçilmesi 8’li seviyeler ile oluşan kapanışları gündeme getirebilir. “ diyerek olası gelişmeleri ve kritik seviyeleri belirtmiştik. Geldiğimiz noktada İşC 7.10 seviyesinin de üzerine çıkarak yoluna devam ediyor. Günü 7.77 seviyesinden kapattı. Ocak ayında başlamış olan trend devam ediyor. O tarihten buyana yaklaşık %40 değer kazanan hissenin getirisi endeksle hemen hemen aynı. Öyle görünüyor ki, endeksteki hareket devam ettiği sürece de sonlanması beklenmiyor.

Son iki çeyrekte gerçekleşen hareket 2005 yılından beri devam eden yükseliş trendinin içinde minör bir hareket olarak ortaya çıkmış durumda. Son on yılda ilerleyen ve yükselen takoz görüntüsü oluşturan trendin bir noktada sonlanıp yerini önemli bir düzeltme hareketine bırakacağı aşikar; ancak bunun için biraz daha süre var gibi görünüyor. Takozun her iki bandı önceki yıllara oranla çok daha birbirine yaklaşmış durumda ve alt band dan başlayan kısa vadeli ralli, takoz üst bandına doğru ilerliyor. Kısa vadeli kanal ve takoz üst bandı yaklaşık olarak 8.80’ler seviyesinden geçmekte. Kanalın yukarı yönlü kırılıp kırılamayacağını söylemek için henüz erken; ancak 7.48’in üzerinde kalındığı sürece de bu hedefe ilerlemek için potansiyelimizin olduğunu kısa vade için değerlendirebiliriz.

  • Uzun süredir ortalamaların altında seyreden hacim bugün gerçekleşen işlemlerle birlikte tahtaya hareket kazandırdı,
  • Düşük hacimlerde dahi 9 ve 21 günlük fiyat ortalamalarının altında işlem gerçekleşmedi
  • Momentum güçlü görünüyor
  • RSI yeni zirve yaparak pozitif sinyal veriyor

işCTR grafik

 

Tüm bunlar trend devamı için iyimserliğimizi korumamızı sağlayan gerekçeler. Olası dönüşlerde kısa vade için 7.47 ve sonrasında 7.33 önemli destek seviyeleri olacaktır.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme