Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

İş C ve 10 Yıllık Trend

İşC grafik

İş C grafik

Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerde teknik analizlere ara vermiştik. Sizlerden gelen talep üzerine İş Bankası C ile devam ediyoruz.Bu teknik analizde amacımız tahtada devam eden uzun vadeli trendin tespiti yönünde olacak. Bu sebeple aylık kapanış rakamlarından oluşan İş C grafiğini inceliyoruz.

Grafikte son 13 yıla ait fiyat hareketlerini görmektesiniz.  2006 yılı itibari ile başlamış ve devam eden yükseliş kanalı içerisinde olduğunu doğrudan gözlemliyoruz. On yılı aşkın süredir, yükseliş kanalı içerisinde devam eden bir hareket mevcut. Yükseliş kanalı içerisinde kanal direncini kırmaya yönelik tüm girişimler başarısız olmuş. Öte yandan, düşüşlerde de kanal alt bandı destek olarak çalışmış. Bu bakımından kanal alt bandının destek, kanal üst bandının ise direnç seviyesi olarak çok güçlü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Band kırılmalarının yaşanması, ana trend yönünde değişim olarak yorumlanmalıdır. Bunun şimdilik söz konusu olarak görmüyoruz.

Kanal içerisinde ilerleyen harekette, gerçekleşen zirveler bir önceki zirveden daha yukarıda gerçekleşmiş; bu durum 2015 yılında gerçekleşen son tepe noktasında bozulmuş görünüyor.  Ayrıca, son bir yıldaki hacim ise zayıf seyrediyor. Bu durumu ciddi bir negatif olarak not ediyoruz.  Diğer taraftan, akabinde gerçekleşen düşüş sonrasında ise kanal alt bandının iki kez test edildiğini ve destek noktasının çalıştığını da belirtmeliyiz. 9 ve 21 günlük fiyat ortalamaları kesişmiş durumda. Kapanış fiyatları, 9 ve 21 günlük ortalamaların üzerinde seyrederken, 9 ve 21 günlük fiyat ortalamaları arasındaki açı da pozitif gerçekleşiyor. RSI ise bu olumlu hava ile uyumlu seyrediyor.

Tüm bu tabloya baktığımızda, ana trend kanalı içerisinde aşağı ve yukarı yönlü hareketler olsa da, trend kanalı yükselerek yoluna devam ediyor. Orta vade de ise, fiyat grafiği 9 ve 21 günlük ortalamaların üzerinde seyrettiği sürece, kanal üst bandına doğru hareketine devam etmesini bekleyebiliriz. Bu tırmanışın 6.15 seviyesine ilerleyişi olasıdır. Ancak bir ralliden söz etmek için yükselişin bu seviyeyi kırması ve hacimle desteklenmesi gerektiğini de hatırlatmak gerekir. Bu durumda ise, 7.10 seviyesini izliyor olacağız. Zira bir önceki zirve bu noktada gerçekleşti. Bu noktanın geçilmesi 8’li seviyeler ile oluşan kapanışları gündeme getirebilir. 7.10 seviyesinin geçilememesi ya da daha aşağıda gerçekleşen bir tepe, orta ve kısa vadede trend yönün kanal alt bandına doğru dönmesi anlamı taşıyacaktır.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme