Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Endeks Nereye Gidiyor?

Malumunuz, borsa rallisi ekonomi manşetlerinde yerini aldı.  “Endeks daha nereye kadar gider ya da buradan sonrası ne olur?” medyanın konusu olmuş durumda. Peki aslında ne oldu?  Ya da ne olmakta? Borsada değişen bir trend mi var? Yoksa aslında olup bitenlerin hepsi devam eden bir trendin içindeki hareketler mi? Bütün bu sorularımızın cevaplarını BIST100 grafiğinde arayalım.

BIST 30 YILLIK GRAFİK

 

BIST100 grafiğine baktığımızda 80’li yılların sonu itibari ile başlamış bir hareket gözümüze çarpıyor. Karşımızda bir itki dalgası var. Yaptığımız sayıma göre 90’lı yılların başına kadar 1 ve 2 inci dalga, 2000’lerin başında ise 3 ve 4 ncü dalga gerçekleşmiş görünüyor.  Seri, 5 inci dalganın sonlanması için ilerleyişine 2000’lerin başında oluşan 4 ncü dalga akabinde devam etmekte.

Gelelim diğer bulgulara:

RSI indikatörü neredeyse 3 ncü dalga sonuna kadar fiyat grafiği ile uyumlu ilerlerken sonrasında fiyat grafiğinin tersine güç kaybetmeye başlamış ve bu durum şuana kadar da devam etmiş görünüyor. RSI zirvelerinde dramatik bir düşüş mevcut ve negatif uyuşmazlık oluşmuş. Aslında bu durum oldukça doğal görünüyor. 5 dalgalık bir itki ve düzeltme öncesi son zirve, dolayısıyla RSI grafiğinde görülen negatif uyuşmazlık yaptığımız sayımı da doğrular nitelikte. Bu bakımdan gerçekleşen durumun trend ile uyumlu olduğunu söylemek pekte yanlış olmaz.

BIST100 7 yıllık grafik

 

İkinci grafiğimiz ile hareketin ilerleyişine ve son dalgaya daha yakından bakmak olası senaryoları oluşturmak açısından faydalı olacaktır. Fiyat grafiğinin son yıllarda sıkışmış olduğunu görüyoruz. 2009 yılında trend alt bandında destek bulan grafik 60 bin ile 80 bin aralığında dalgalanmış, sonrasında ise 70 bin seviyesinde tekrar trend alt banında destek bularak son haftalardaki hızlı yükselişine başlamış görünüyor. Hareketli ortalamalar fiyat grafiğinin altında henüz daha gidilecek yolun olduğunu teyit ediyor.

5 nci dalganın oluştuğu nokta bu on yılları aşan yükseliş trendinin de bitişi ve bu yükseliş trendinin düzeltmesinin başlangıcı olacaktır. 5 nci dalganın oluşabileceği seviye için iki senaryo konuşulabilir. Yükselen takoz formasyonunun üst bandına doğru ilerleyip üst band seviyelerinde 5 nci dalganın oluşması kuvvetle muhtemel. Bunun anlamı 100 bin seviyelerinin üzerinde, iyimser olarak 130 bin seviyelerine uzanan bir hareket. Diğer senaryo ise daha düşük bir olasılıkla yükselen takoz üst bandının kırılması ve yükseliş kanalının üst bandına doğru devam eden bir hareketin oluşmasıdır. Her iki durumda da 5 dalgalık bir seri sonlanmış olacak.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme