Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Ekim Ayı Dolar Fiyatları

ekim dolar grafiği

Dolar fiyatları, birçok ürünün maliyetinde ve satış fiyatında belirleyici rol almakta. Bu nedenle geniş bir kesimin ilgisini çekiyor. Buna bağlı olarak, bizde analizlerimizde dolar fiyatlarının yönünü incelemeye çalışıyoruz. Seans içinde, dolar fiyatlarında dalgalanmalar olabilir. Fakat bizim analizlerimizin amacı bu dalgalanmaları takip etmekten çok ana trend yönünü görebilmek ve yön değişimlerini yakalayabilmek. Bu sebeple de analizlerimizi daha çok haftalık ve aylık grafikler üzerinden yapmaktayız.

Bugün itibari ile dolar grafiğine haftalık olarak baktığımızda ise: Dolar fiyatı, dolar endeksindeki gevşeme, CCI indikatöründeki negatif uyuşmazlıklar ile birlikte 2.96 seviyelerine kadar geriledi. Şu hali ile önemli seviye olan 3.00 seviyesinin altında seyrediyoruz. Dolardaki bu gevşeme, fiyatların daha da düşük seviyeleri görebileceği anlamına henüz gelmiyor. 2.96 seviyesi ile 9 günlük ortalama seviyesindeyiz. Ancak 3.07’in geçilememiş olması, güçlü bir direnç seviyesi olduğunu ve gelecekteki denemelerde de yeniden karşımıza çıkacak olması bakımından önemli. Diğer taraftan 3.03 seviyesinin kırılması ile beraber, kısa vadeli yükseliş kanalı da kırılmış oldu. Dolar endeksinin, FED ‘in faiz kararı ile bağlantılı olarak gevşemesi ile Dolar/TL  grafiği de kayıtsız kalamadı.

Düşüş nereye kadar sürebilir? Az önce de kısa vadede dolarda hızlı bir gevşemenin olacağına yönelik sinyallerin henüz çok güçlü olmadığını belirtmiştik. Zira 9 günlük ortalamalar seviyesinde ilerlemekteyiz ve fiyat grafiği aylık grafikte ortalamaların üzerinde seyrediyor. 2.96 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ile birlikte 2.90 seviyesine doğru çekilme muhtemeldir. Bu noktadan sonra CCI aşırı satış sinyali verecek olması bakımından daha aşağısını beklemek şu aşamada rasyonel olmayacaktır. Sonuç olarak, dolar fiyatındaki gevşemenin düzeltme hareketi olduğunu ve uzun vadeli ana trendin yukarı yönlü devam ettiğini söyleyebiliriz.

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

1 Yorum

Yorum Yap
  1. Süper ellerinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme