Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Doların Senaryosu?

Doların Türk Lirası karşısında son birkaç günde hızla değer kazandığını görüyoruz. Doların yükselişinde elbette çok farklı nedenler var. Ekonomik, siyasi ve jeopolitik gelişmeler ya da Amerikan başkanlık seçimleri bu nedenler arasında sayılabilir. Ancak bu saydıklarım teknik analizin dışında kalıyor. Piyasada oluşan rakamlar sonuç olarak grafiğe yansıyor ve tüm senaryolar fiyatlara yansımış oluyor.

Dolar teknik analiz

Dolar grafiği

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra teknik analize başlayalım.  2014 yılının ikinci yarısında başlayan tırmanış hareketi devam ediyor. Son günlerde yaşadığımız hareket ise ana trend içinde görülen ilerleyiş. Temmuz ve ağustos arasında 2.88-3.10 arasındaki dalgalanma ile trend kanalının üst ve alt bandı test edildi. Burası önemli, zira fiyat hareketlerinin bundan sonraki ilerleyişinde belirleyici olacak. Eylül içerisinde gerçekleşen iki düşüş kanal alt bandına kadar devam etmiş, kanal alt bandının güçlü destek noktası olarak çalışması ile Dolar/TL grafiği yönünü yukarı çevirmişti. Hareketin devamında 3.18 seviyelerine kadar ulaştı. Peki bundan sonra?

Öncelikle hemen şunu belirtelim kısa vadeli göstergeler güç kaybediyor ve uyumsuzluk başladı. Ancak uzun vadeli göstergeler halen güçlü görünüyor. Anlamı şu; kısa vadede dolar/TL de geri çekilme gerçekleşmesi yüksek olasılık. Diğer taraftan bu bir düzeltme hareketinden öteye geçmesi beklenmemeli. Geri çekilmede 3.15 çok önemli destek seviyesi devamında ise 3.12. Destek seviyesinden dönen grafik 3.20 seviyesine doğru devam edecektir. Aralık ayında kanal üst bandı 3.25 seviyelerine ulaşmış olacak. Anlamı? 3.25 güçlü direnç seviyesi.

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

1 Yorum

Yorum Yap
  1. yeter düşsün artık.
    dolar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme