Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Dolardaki Zirveler ve Sonrası

Dolar Grafiği

 

Dolar/TL grafiğinde bir yıl arayla iki zirve gerçekleşti; sadece zirveye baktığınızda bundan sonrasının da benzer şekilde devam edeceğini düşünebilirsiniz. Peki ya aslında grafik farklı bir şeyler söylüyorsa… Durum aslında nasıl? Bunu yakından değerlendirmek için grafiği daha geniş görebilmek ve aralardaki asıl trendin ötesindeki dalgalanmaları değerlendirme dışı bırakmak için aylık grafiklere bir bakalım.

 

Dolar/TL grafiğinde Ocak 2017 ve Ocak 2018 tarihlerinde birbirini takip eden iki tarihi zirve gerçekleşti. Zirvelerle birlikte grafiğin 10 ve 21 günlük ortalamaların üzerinde seyrettiği hemen dikkatimizi çekiyor. Buna göre 10 ve 21 günlük ortalamalar Şubat 2018 itibari ile 3,69 ve 3,52 seviyesinde. Dolar/TL zirveleri 3,94 ve 3,98 seviyelerinde gerçekleşti.

 

Tespitlerimizi, buraya kadar hızlıca yaptık. Fiyat grafiği yeni zirveleri denerken; RSI güç kaybediyor ve bir negatif uyuşmazlık sergiliyor. Bu uyuşmazlık, yeni seanslardaki işlemlerde Türk Lirasının Dolar karşısında değer kazanma ihtimalini kuvvetlendiriyor. 10 ve 21 günlük ortalamalar da görülen seyir de bu durumu destekler nitelikte.

 

Dolar/TL gelecek gevşeme ile birlikte 3,70 seviyelerine doğru bir seyir izleyebilir. Bu seviyenin kırılması 21 günlük ortalamaya doğru devam eden hareketi beraberinde izlememizi sağlayabilir. Bu noktada, ortalamaların işlemlerle birlikte değişkenlik gösterdiği de unutulmamalıdır. Mevcut tablonun bozulması için 3,98 seviyesinin geçilmesi ve RSI da görülen uyuşmazlığın düzelerek pozitif bir seyir izlediğinin gözlenmesi gerekecektir.

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme