Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Dolar Yoruldu Mu?

Dolar Grafiği_2016

Dolar Grafiği_2016

 

 

Son Dolar/TL grafiği analizimizi Ekim 2015 için yapmış; o tarihten buyana yorumumuzu temelden değiştirecek hareketler olmadığı için analizimizi güncelleme ihtiyacı görmemiştik. Bununla beraber, aylık grafikte belirli bir süredir gelişen teknik değişikliklerin olgunlaşmaya başladığını görünce yeni bir yazı zorunlu oldu.

Hatırlayacağınız üzere son yazımızda 2.90 seviyesinin önemli bir direnç seviyesi olarak karşımıza çıkacağını belirtmiştik. Nitekim görülen dalgalı hareketlerde 2.90 seviyesi önemli bir destek seviyesi olarak çalışmıştır. Günlük, haftalık grafiklerden farklı olarak aylık grafik ikinci çeyrek için farklı bir tablonun sinyalini veriyor olabilir mi?

2013 yılı Nisan ayında başlayan, teyit edilmiş yükseliş trendi zaman zaman dalgalı da olsa yoluna devam ediyor olduğu aylık grafikte ilk bakışta fark ediliyor.  Kanal üst bandı 2014 yılında ve 2015 yılında iki kez test edilmiş. 2014 yılında görülen zirve sonrası başlayan düzeltme hareketi, kanal alt bandını 2014 sonu ve 2015 birinci çeyrekte test etmiş devamında ise 2015 yılında yeni zirve için yönü tekrar yukarı çevirmiş olduğu görülüyor.  2015 yılı başında başlayan ralli soluksuz şekilde 9 aylık periyotta devam etmiş olsa da teknik göstergelerde kritik sinyaller de aynı periyot içerisinde alınmaktadır. CCI indikatörü 2015 içerisinde oluşturduğu zirvelerle negatif uyuşmazlık oluşturmuş durumda.  2015 yılının son çeyreğinde güç kaybı ve negatif uyuşmazlık daha belirgin bir hal aldı. Fiyat grafiğinin 2 yıl sonra tekrar ortalamalara yaklaşmasını ve teğet devamını güç kaybının en somut örneği olarak görebiliriz. CCI da ki düşüşün devamında fiyat grafiğinin de buna uyumlu olarak güç kaybına başlaması ve devam etmesi en muhtemel senaryo olarak izlenebilir.  Bu durumda 2.92 seviyesi önemli destek noktası. 2.92 seviyesi kırılması ile birlikte fiyat ortalamaları kırılmış olacaktır. 2.87,  devamında izlenmesi gereken ikinci önemli destek seviyesi olarak takip edilmeli. Düşüşün kısa vade de hızlanması daha derin düşüşleri beraberinde getirebilir.  Bu durumda grafik üzerindeki fibonacci seviyeleri takip edilmelidir.  Düşüşün daha sakin gerçekleşmesi durumunda kanal alt bandının da ilerlemiş olmasından dolayı daha radikal değerleri beklemek doğru olmayacaktır.

Her şeye rağmen Dolar/TL uzun vadeli yükseliş trendi içerisindeki hareketine devam etmektedir. Görülecek gevşemelerin düzeltme hareketinden farklı olarak uzun vadeli trend değişiminin sinyali olarak algılanmamalıdır.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

1 Yorum

Yorum Yap
  1. Gerçekten de düşmeye başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme