Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

DOLAR YÖN ARIYOR

 

Dolar_Haziran_Grafik

Dolar Teknik Analiz Grafiği

 

5 dalgalık yükseliş hareketinin sonuna mı geliyoruz? Dolar/Türk Lirası grafiğinde bu sorunun yanıtını arıyoruz.  2008 yılında 1.20 seviyelerinden başlayan yükseliş hareketi 2.80 seviyelerine kadar ulaştı. An itibari ile 2.71 seviyelerine kadar gevşemiş görünüyor. 2.80 seviyesi ile yükseliş kanalının üst bandına yakın seyrediyor. Gelecek hafta kanal üst bandı, 2.83 seviyelerinden geçiyor ve 2.85 seviyesine doğru ilerliyor olacak.  Teknik indikatörlere göz attığımızda CCI ve RSI göstergeleri haftalık ve aylık fiyat grafiklerinde uyumsuzluk sinyalleri veriyor. Bu uyumsuzluk fiyat grafiğimizin yönünün gelişmesinde belirleyici olacak. Fiyat grafiğinin CCI ve RSI ile uyumlu hale gelişini izliyor olacağız.  Uyumsuzluğun devam etmesi durumunda fiyat grafiğinin 2.51 seviyelerine çekilmesini bekleyebiliriz.  Uyumsuzluğun fiyat grafiği yönünde değişmesi halinde kanal üst bandının üzerine bir sıçrayış bekleyebiliriz. Dolar endeksi de Dolar’ın TL üzerinde güç kazanmasında belirleyici.  101 seviyesinden 93 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Dolar endeksinde ki yeni zirveler Dolar/TL grafiğinde de yeni zirveler izlenmesine neden olacaktır.

Sonuç:

Yükseliş kanalı içinde olduğumuz sürece trendimiz uzun vadeli olarak yukarı yönlüdür. 5 dalganın oluşması ile geri çekilme beklenmelidir. 5. Dalganın oluşması CCI, RSI ve dolar endeksi ile bağlantılı olacaktır. Negatif uyuşmazlık devamında, 2.51 seviyelerine çekilme beklenmelidir. 2.83 seviyesinin yukarı yönlü geçilmesi ise geri çekilmenin ertelenmesi ve 5. Dalga için yeni hedef anlamı taşıyacaktır.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme