Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

DOLAR GÜÇ MÜ KAYBEDİYOR?

Kasım Sonu Dolar

Dolar Grafiği

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca gözümüzü Dolar/TL ekranından alamaz olduk. Tarihi rekor anonsları ekonomi haberlerinin klişesi oldu sanki. Gazete manşetlerini, haber anonslarını bir kenara bırakıp Dolar/TL grafiğini inceleyelim. Son iki aydır gerçekte neler olduğunu ve trend sinyallerinin ne yönde ilerlediğini tespite çalışalım.

Genel Tespitler:

Temmuz 2016 sonrasında dalgalı bir seyir görüyoruz. Bu dalgalı seyir Ağustos ve Eylül boyunca devam etti.  Ekim 2016 itibari ile daha güçlü bir çıkış izliyoruz. Dolar/TL’nin yükselen grafiği ile birlikte indikatörler incelendiğinde yükselişi destekleyen güçlü bir iz görüyoruz. Eylül 2016 itibari ile 9 ve 21 günlük ortalamalar Dolar/TL grafiğinin altında seyrediyor. Ekim sonu ve Kasım başında 9 ve 21 günlük fiyat ortalamaları Dolar/TL grafiği ile kesişmiş olsa da sonrasında gelen dolar talebi ile bir ayrışma görüyoruz. Bu noktada, önemli bir gelişme ise 9 günlük ortalama ile 21 günlük ortalama grafiklerinin giderek birbirinden ayrışması.

İndikatörlerin Sinyalleri:

Kasım ayının ilk haftası itibari ile aşırılık sinyalleri CCI grafiği üzerinde belirgin hale gelmiş durumda. Aynı zamanda ikili tepe formasyonu da göze çarpan önemli bir formasyon. Hepsinden daha önemlisi ise Dolar/TL ile uyum bozulmuş durumda; yeni zirveler gözlense de CCI üzerinde güç kaybı sinyalleri belirgin halle geliyor. Burada izlediğimiz tipik bir negatif uyuşmazlık sinyalidir.

Dolar/TL günlük hareketinde ise Kasım başındaki sert hareketler artık daha sığ bir marjda devam etmeye başladı. Yükselen takoz formasyonu oluşuyor.

Dolar/TL ‘nin yukarı gitmesi yönünde teknik olarak birkaç neden sayabiliriz, ancak kısa vadede yönünün değişimine dair oldukça güçlü ve önemli sinyalleri yukarıda saydık. Bu tespitler doğrultusunda önümüzde düzeltme hareketinin başlayıp devam edeceği seansların olma olasılığı giderek güçlenmekte.

Önemli Seviyeler:

Düzeltme hareketinin başlaması ile 3.37, sonrasında ise 3.30 en güçlü destek seviyeleri. 9 günlük ortalama 3.37, 21 günlük ortalama ise 3.25 seviyesinden geçmekte.

Buraya kadar Dolar/TL grafiğini ve oluşan sinyalleri son haftalar için inceledik. Düzeltme hareketinin gelebileceğini ve bunun ardında yatan teknik nedenleri de belirttik. Ancak yukarıda belirttiğimiz düzeltme hareketi ve nedenleri ana trend yönünde meydana gelen değişim sinyalleri olarak görülmemelidir.

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

1 Yorum

Yorum Yap
  1. DOLAR YARIN 3,25

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme