Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Dolar Güç Kaybediyor

Dolar/TL grafiği uzun vadeli yükseliş kalanı içerisinde ilerlemeye devam ediyor. 2016 yılının son çeyreğinde başlayan ralli 3.94 seviyesinde görülen tarihi zirve sonrasında yeni bir zirve gerçekleştiremedi. Tarihi zirve sonrasında 3,91 seviyesinde sonlanan zirve denemesi başarısız olunca ikili tepe formasyonu gelişti ve Dolar/TL grafiğindeki gevşeme sinyalleri güçlenmiş oldu.

dolar grafik

 

Aylık grafik incelendiğinde daralan üçgen formasyonunun geliştiği görülmekte. Diğer taraftan, RSI indikatöründe zirve öncesinde negatif uyuşmazlık oluşmuştu. Bu açıdan bakıldığında kanal üst bandı seviyesinden başlayan gevşemenin devam etmesi beklenebilir. 3.47 seviyesinin kırılması dramatik gevşemenin başlangıcı olacaktır.  Orta vadede grafiğin devam eden gevşemeyle birlikte 3.30 seviyelerine kadar geri çekilerek kanal alt bandını test etmesi olasılığı güçlü görünüyor. 2017 üçüncü çeyreğinde kanal alt bandının test edilmesi ihtimali yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı not edilmelidir.

kısa vade dolar grafiği

 

Grafiğe kısa vadede bakıldığında ise 3.55 – 3.65 aralığında kanal üst bandı ile kanal alt bandı arasında dalgalandığı görülmekte. 3.57 seviyesinden haftayı tamamlayan grafiğin yeniden 3.65 seviyelerinden geçen kanal üst bandına doğru ilerleyişi 3.57 seviyesinin üzerinde kalındığı sürece beklenti dahilinde. Ancak kısa vadeli kanal içerisinde 3.63 seviyesinin kalıcı olarak aşılması orta vadeli projeksiyonun değişim sinyali olarak algılanabilir. Diğer taraftan 3.58 seviyesinin aşılamaması ise gevşemenin 3.55 seviyesinden geçen kanal alt bandının test edilmesi ve 3.50’nin altında işlemlerin başlaması anlamı taşıyacaktır.

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme