Ekonomitrend

Ekonomi ve Analiz

Arazi ve Arsa Yatırımına Başlarken

tapuSabırlı Olun

 

Araziye yapılan yatırımın geri dönüşü birçok yatırım aracına göre daha uzun sürer. Birçok yatırım aracında olduğu gibi arazi fiyatları da genel ekonomik gidişata bağlı olarak dalgalanmalar gösterebilir. Ancak dalgalanmalar borsada ya da döviz piyasasında olduğu gibi kısa zaman aralıklarında gerçekleşmez. Bu nedenle yatırımcıların uzun süre beklemeye hazır olmaları gerekir, 5 ile 10 yıl sonu kar realizasyonu için satış düşünülebilir. Büyükçe bir arazi aldınız ise fiyatların yeterince yükseldiğini düşündüğünüz bir zamanda arazinizi ifraz ederek bir kısmını satıp yatırımınızın bir kısmını geri alabilirsiniz. Ancak, bekleme süresi içinde yatırımcının ödemesi gereken emlak vergisini de bütçesinin içinde düşünmesi gereklidir.

 

Lokasyon ve İmar Durmu Çok Önemli

 

Gayrimenkul yatırımlarının en önemli noktası elbette ki lokasyondur. Satın alım kararı vermeden önce bir hedef bölge belirlemelisiniz. Bölge içerisinde ise alternatifleri çok iyi değerlendirip 5-6 ayrı parsel üzerinde nihai kararı verebilirsiniz. Özellikle ilerleyen dönemde kentlerin gelişim doğrultusunda olan arazilerin imar programlarına dahil edilmesi ihtimali, yatırımınızı size misli ile geri döndürebilir. Araştırma sürecine zaman ayırın. Unutmayın, alınan arazinin satım süreci uzun süreler aldığı gibi alım aşaması da iki günlük bir iş değildir. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmaya ek olarak yerel aracıları hatta aracınızla ya da yaya olarak bölgeyi gezmeyi düşünebilirsiniz. Kırsal bir alanda alım yapacaksanız, yöre insanı ile direkt iletişim kurabileceğiniz kahvehaneleri bile tercih edebilirisiniz. Satışta olan bir kısım araziler internet ya da emlakçıların portföylerinde olmadığından mal sahipleri ya da onları tanıyanları kahvehanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

İster arsa yatırımı isterse arazi yatırımı olsun, parselinizin çevresi ve yakın çevresindeki yollar çok önemlidir. “Yol medeniyettir.” Sözünden yola çıkarak, satılık parselin civarındaki yolları ve cepheleri inceleyiniz. Satıcıdan krokilerini gerekirse talep ediniz. Böylelikle mevcut durum ile plan üzerindeki durumun ne derece örtüştüğünü tespit etme şansınız olur. İmar durumu parselin değerini belirler. Parselin boyutları, şeklinin düzgün olması, üzerine yapılabilecek yapı ile ilgili sınırlamalar, m2 fiyatları üzerinde belirleyici olmaktadır.

 

 

 

PaylaşPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Yasal Uyarı www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. www.ekonomitrend.com sitesinde yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu veri,yorum ve bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan www.ekonomitrend.com sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz..

Ekonomitrend © 2015 Tüm hakları saklıdır

Frontier Theme